Focus a joga – co daje skupienie się na swoich celach. Focus oznacza skupianie się, koncentrację i centralizację uwagi. Tego określenia używamy również, gdy mówimy o centralnym, głównym punkcie czegoś. Focus to inaczej ognisko, centrum, ostrość widzenia. Aczkolwiek zagadnienie to dotyczy wielu aspektów życia codziennego ( potrzeba skupienia na nauce, pracy), my skoncentrujemy się na tym w jaki sposób joga pozwala na wyodrębnienie i zaakcentowanie własnych potrzeb.
MINDFULNESS – sesje medytacji i ćwiczenia oddechowe
Poruszane tematy
Focusing to naturalna umiejętność polegająca na skupieniu się na własnym ciele i uświadamianiu sobie tego, co czujemy w danej chwili. Inaczej mówiąc jest szczególnym skupieniem uwagi, które przejawia się pozytywnym nastawieniem do doświadczanych przeżyć – uczuć, myśli i wrażeń.
Focusing – podobnie jak joga – prowadzi do osiągnięcia i utrzymania równowagi miedzy ciałem a umysłem. Pozwala dotrzeć do odległych zakamarków pamięci ciała i psychiki, podobnie jak stosowane przez profesjonalistów terapie uwalnia organizm od blokujących i destrukcyjnych przekonań oraz utrwalonych negatywnych wzorców. Świadome skupianie się na własnych odczuciach pogłębia kontakt i poprawia relację z samym sobą.
Focusing, jako metoda świadomości ciała i umysłu, w szerokim zakresie wpływa na zakres doznawanych emocji:
Joga jest aktywnością fizyczną ukierunkowaną na harmonię ciała i umysłu, aby osiągnąć ten cel stosujemy specjalne ćwiczenia czyli pozycje ( asany) w połączeniu z odpowiednią techniką oddychania ( pranayama ) i medytacją.
Joga pozwala oczyścić umysł i skupić się na chwili obecnej. Jej główny cel to osiągnięcie jedności pomiędzy umysłem i ciałem, co skutkuje wewnętrzną harmonią i świadomością siebie, reguluje emocje.
Skupianie się na swoich celach i odczuciach to praktyczny, nieodłączny element jogi. Skoncentrowanie się na asanach i prawidłowym oddechu pozwala nie tylko na właściwe wykonanie ćwiczenia, to również droga do odsunięcia negatywnych emocji.
Sesja jogi, podczas której całkowicie skupiasz się na prawidłowym wykonywaniu pozycji i swoich odczuciach
w danej chwili to najlepiej wykorzystany czas dla siebie. Korzyści, jakie daje koncentracja uwagi, czyli jednoczesne zaangażowanie myśli i mięśni podczas treningu jogi to m. in.:
Koncentracja na oddechu podczas treningu jogi uspokaja i pomaga w świadomym poznaniu własnego ciała. Kontrola oddechu jest bardzo ważnym elementem praktyki jogi i dlatego osoba początkująca powinna bezwzględnie stosować się do wskazówek trenera odnośnie oddechu – mają one niebagatelne znaczenie dla prawidłowej techniki poszczególnych pozycji. Dzięki właściwemu oddychaniu wszystkie narządy organizmu otrzymują odpowiednią ilość tlenu, która wpływa na ich funkcjonowanie i zwiększa wydolność.
Medytacja to wgląd do swojego wnętrza, uspokojenie myśli, utożsamiana jest przeważnie ze skupieniem na oddechu. Praktycznie każda sesja jogi rozpoczyna się od medytacji, ma na celu psychiczne wyciszenie, aby uzyskać właściwe skupienie przed ćwiczeniami. Techniki medytacyjne mają pozytywny wpływ na osoby ćwiczące jogę
i dlatego są chętnie przez nie stosowane.
Uprawianie jogi doskonale wpływa na zdolność umysłu do koncentracji, a w połączeniu z medytacją daje wiele korzyści zdrowotnych – pozwala na zachowanie spokojnego umysłu i poprawia zdolności poznawcze, takie jak pamięć i zdolność uczenia się. Właściwe zarządzanie pamięcią ma również niebagatelny wpływ na funkcjonowanie w gąszczu codziennych obowiązków.
Joga – plany treningowe i wyzwania
Joga pomaga utrzymać harmonię w życiu, regularne treningi jogi to zdrowie i doskonałe samopoczucie. Do Ciebie należy tylko skupić się nad swoimi potrzebami i celami, a w celu ich realizacji – rozpocząć praktykowanie jogi. Przekonasz się, że łatwiej pokonywać codzienne trudności, gdy posiadasz w sobie siłę i moc płynące
z równowagi między ciałem i umysłem. Trening jogi Warszawa
©2022 BeatStudio. Wszystkie prawa zastrzeżone.