• Rodzaj:
 • Gatunek:
 • Czas trwania:
 • Trener:

Focus a joga – co daje skupienie się na swoich celach

Focus a joga – co daje skupienie się na swoich celach. Focus oznacza skupianie się, koncentrację i centralizację uwagi. Tego określenia używamy  również, gdy mówimy o  centralnym, głównym punkcie czegoś. Focus to inaczej ognisko, centrum, ostrość widzenia. Aczkolwiek zagadnienie to dotyczy wielu aspektów życia  codziennego ( potrzeba skupienia na nauce, pracy), my skoncentrujemy się na tym w jaki sposób joga pozwala na wyodrębnienie i zaakcentowanie własnych potrzeb.

MINDFULNESS  – sesje medytacji i ćwiczenia oddechowe 

Czym jest Focusing?

Joga Online

Focusing to naturalna umiejętność polegająca na skupieniu się na własnym ciele i uświadamianiu sobie tego, co czujemy w danej chwili. Inaczej mówiąc jest szczególnym skupieniem uwagi, które przejawia się pozytywnym nastawieniem do doświadczanych przeżyć – uczuć, myśli i  wrażeń.

Focusing – podobnie jak joga – prowadzi do osiągnięcia i utrzymania równowagi miedzy ciałem a umysłem. Pozwala dotrzeć do odległych zakamarków pamięci ciała i psychiki, podobnie jak stosowane przez profesjonalistów terapie uwalnia organizm od blokujących i destrukcyjnych przekonań  oraz utrwalonych negatywnych wzorców. Świadome skupianie się na własnych odczuciach pogłębia kontakt i poprawia relację z samym sobą.

Focusing, jako metoda świadomości ciała i umysłu, w szerokim zakresie wpływa na zakres doznawanych emocji:

 • pomaga poznać siebie – znaleźć w sobie siłę do walki z negatywnymi emocjami, odnaleźć poczucie własnej wartości, zaakceptować i polubić siebie.

Focus a joga

Joga jest aktywnością fizyczną ukierunkowaną na harmonię ciała i umysłu, aby osiągnąć ten  cel stosujemy specjalne ćwiczenia czyli  pozycje ( asany) w połączeniu z odpowiednią techniką oddychania ( pranayama ) i medytacją.

Joga pozwala oczyścić umysł i skupić się na chwili obecnej. Jej główny cel to osiągnięcie jedności pomiędzy umysłem i ciałem, co skutkuje wewnętrzną harmonią i świadomością siebie, reguluje emocje.

Skupianie się na swoich celach i odczuciach to praktyczny, nieodłączny element jogi. Skoncentrowanie się na asanach i prawidłowym oddechu pozwala nie tylko na właściwe wykonanie ćwiczenia, to również droga do odsunięcia negatywnych emocji.

Sesja jogi, podczas której całkowicie skupiasz się na prawidłowym  wykonywaniu pozycji i swoich odczuciach 
w danej chwili to najlepiej  wykorzystany czas dla siebie. Korzyści, jakie daje koncentracja uwagi, czyli jednoczesne  zaangażowanie myśli i mięśni podczas treningu jogi to m. in.:

 • głęboki relaks, uspokojenie, wyciszenie emocji
 • oderwanie od problemów życia codziennego
 • pozytywny wpływ na jakość życia – przypływ energii, poprawa nastroju, motywacja do działania
 • poprawa kondycji fizycznej i wzmocnienie organizmu.

Joga online dla początkujących

Jak ważne jest skupienie się na oddechu?

Koncentracja na oddechu podczas treningu jogi uspokaja i pomaga w świadomym poznaniu własnego ciała. Kontrola oddechu jest bardzo ważnym elementem  praktyki jogi i dlatego osoba początkująca powinna bezwzględnie stosować się do  wskazówek trenera odnośnie oddechu – mają one niebagatelne znaczenie dla prawidłowej techniki poszczególnych pozycji. Dzięki właściwemu oddychaniu wszystkie narządy organizmu otrzymują odpowiednią ilość tlenu, która wpływa na ich funkcjonowanie i zwiększa wydolność.

Medytacja w jodze

Medytacja to wgląd  do swojego wnętrza, uspokojenie myśli, utożsamiana jest przeważnie ze  skupieniem na oddechu. Praktycznie każda sesja jogi rozpoczyna się od medytacji, ma na celu psychiczne wyciszenie, aby uzyskać właściwe skupienie przed ćwiczeniami.  Techniki medytacyjne mają pozytywny wpływ na osoby ćwiczące jogę
i dlatego są chętnie przez nie stosowane.

Uprawianie jogi doskonale wpływa na zdolność umysłu do koncentracji, a w połączeniu z medytacją daje wiele korzyści zdrowotnych – pozwala na zachowanie spokojnego umysłu i poprawia zdolności poznawcze, takie jak pamięć i zdolność uczenia się. Właściwe zarządzanie pamięcią ma również niebagatelny wpływ na funkcjonowanie w gąszczu codziennych obowiązków.

Joga – plany treningowe i wyzwania

Asany jogi na poprawę koncentracji

 • Pozycja Drzewa Vrksasana – popularna pozycja, pozornie prosta, stanie na jednej nodze poprawia równowagę, ale wymaga szczególnej koncentracji
 • Stanie na głowie Sirsasana – stoisz na głowie podpierając się ramionami, pozycja korzystnie wpływa na pracę mózgu
 • Pozycja Wojownika Virabhadrasana – w trakcie tej pozycji pracujesz jednocześnie nad równowagą fizyczną
  i psychiczną
 • Pozycja Orła Garudasana – pomaga się skupić, poprawia zdolność do równowagi, wycisza
 • Deska boczna Vasisthasana – wymaga dużego skupienia i skoncentrowania się na chwili obecnej, poprawia pamięć
 • Pozycja Kruka Bakasana – balans na rękach, zwiększa pewność siebie i poprawia wewnętrzną równowagę
 • Pranayama – sztuka oddechu, wymaga więcej zaangażowania i skupienia  niż praktyka asan, szalenie ważna dla wydolności organizmu i zachowania energii życiowej.

Joga pomaga utrzymać harmonię  w życiu, regularne treningi jogi to zdrowie i doskonałe samopoczucie.  Do Ciebie należy tylko skupić się nad swoimi potrzebami i celami, a w celu ich realizacji  – rozpocząć praktykowanie jogi. Przekonasz się, że łatwiej pokonywać codzienne trudności, gdy posiadasz w sobie siłę i moc płynące
z równowagi między ciałem i umysłem.    Trening jogi Warszawa 

Poprzedni post

Joga pozycje – które warto znać i praktykować?

Następny

Joga to dbanie o ciało i troska o umysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę