Joga w pracy – zalety i wady. Spędzasz w pracy co najmniej 8 godzin przy biurku, a ciągły stres, napięte terminy, nadmiar obowiązków i „ciężka” atmosfera
w zespole to Twoja codzienność?
Zapewne nie raz zdarza Ci się odczuwać ogólny spadek energii i zniechęcenie do wykonywanych obowiązków. W prosty sposób możesz temu zaradzić i poczuć się lepiej nie tylko fizycznie, ale również poprawić swój nastrój. Joga jest doskonałym pomysłem na wykorzystanie krótkich przerw w aktywny sposób.
Poruszane tematy
Bóle kręgosłupa, głowy i brzucha oraz sztywność karku to objawy stresu i wielu godzin spędzonych przy komputerze. Staraj się robić pięciominutowe przerwy i unikaj siedzenia przy biurku dłużej niż 3 godziny. Jeśli możesz – wstań, przeciągnij się, zrób kilka głębokich oddechów.
Kilkuminutowe oderwanie się od czynności zawodowych daje wiele korzyści – poprawia samopoczucie i koncentrację, niweluje ból wywołany długotrwałą pozycją siedzącą, a w rezultacie zwiększa skuteczność w pracy i pozytywnie wpływa na osiągane wyniki.
Zbyt długie siedzenie osłabia mięśnie i powoduje ich napięcie z czego wynikają zmiany w postawie ciała oraz odczuwane dolegliwości bólowe. W trosce o kręgosłup – oprócz odpowiedniej dawki ruchu – należy zadbać również o prawidłowe stanowisko pracy, na co szczególnie zwrócić uwagę?
Niewątpliwą zaletą jogi w pracy jest fakt, że nie musisz się przebierać i nie potrzebujesz żadnego sprzętu.
Kilkuminutowa joga w biurze powinna stanowić codzienny rytuał, połączenie relaksu z aktywnym odpoczynkiem, dzięki któremu po chwili przerwy wracasz do obowiązków z nową energią.
Najważniejsze to obserwować własne ciało i być otwartym na jego potrzeby, a ćwiczenia dobierać pod kątem dolegliwości występujących danego dnia. Boli Cię odcinek lędźwiowy kręgosłupa? Skup się na ćwiczeniach rozciągających mięśnie tej okolicy. Najbardziej dokuczliwa jest sztywność karku? Wybierz ćwiczenia rozluźniające kark i szyję. Czujesz się mocno zestresowany? Postaw na głęboki, świadomy oddech.
Warto mieć wypracowany własny zestaw ćwiczeń, kilka sprawdzonych sekwencji asan, dzięki którym zrelaksujesz się i rozluźnisz.
Pisanie na klawiaturze znacznie obciąża nadgarstki, a palce dłoni są stale w pozycji przykurczu. Konsekwencją jest zmniejszona ruchomość stawu, ból i zwyrodnienia ( tak popularny ostatnio zespół cieśni nadgarstka korygowany chirurgicznie). Właściwie dobrane ćwiczenia wzmacniają nadgarstki, zwiększają ich elastyczność i ruchomość.
Długotrwała pozycja siedząca powoduje przeciążenie kręgosłupa w odcinku krzyżowym i lędźwiowym, a to z kolei wywołuje ból wymienionych okolic. Na tego typu dolegliwości pomogą pozycje skręcone ( wzmacniają i aktywizują mięśnie przykręgosłupowe) oraz skłony – wydłużają dół kręgosłupa, rozciągają tył ciała i mięśnie przykręgosłupowe.
Najczęstszym powikłaniem wielogodzinnej pracy przy komputerze jest pogorszenie wzroku i w konsekwencji ból głowy. Profilaktycznie trzeba wykonywać proste ćwiczenia odprężające oczy np. skierować wzrok na około 15 – 30 sekund w znacznie oddalony punkt np. za okno lub najbardziej odległe miejsce w pokoju. Inna skuteczna metoda na odprężenie wzroku to zamknięcie oczu na kilkadziesiąt sekund, dodatkowo można ograniczyć ilość światła docierająca do oczu ( zakryć je dłońmi lub np. szalem).
Jogę w pracy może praktykować każdy ( gorąco zachęcamy! ), bez względu na wiek czy płeć. Taka aktywność nie wymaga dużo miejsca, a ćwiczyć można wspólnie z koleżanką czy kolegą siedzącym obok.
Po pierwsze – zadbaj o prawidłową pozycję przy biurku, naucz się dobrze siedzieć, to podstawa:
Przykładowe, proste ćwiczenia, które wykonywane w trakcie krótkiej przerwy w pracy przyniosą wymierne korzyści:
Joga w pracy to tylko krótkie, kilkuminutowe ćwiczenia, szalenie istotne, ale jednak nie zastąpią regularnych, pełnowymiarowych sesji. Serdecznie zapraszamy do naszego studia, wśród wielu propozycji treningów każdy znajdzie ten najbardziej odpowiadający jego potrzebom, stacjonarnie lub online.
©2022 BeatStudio. Wszystkie prawa zastrzeżone.